Product was successfully added to your shopping cart.

Tradycja w nowoczesnej aranżacji

Jak najlepiej przygotować się do Świąt? Jakie trendy dekoracyjne będą obowiązywały w tym roku? Jak udekorować wigilijny stół, aby zachwycił naszych gości?
Czy można tradycję połączyć z nowoczesnością? Na te i na inne pytania, odpowiemy w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury.

Nasza polska tradycja

Wigilia jest pełnym emocji i chyba najbardziej uroczystym wieczorem w całym roku, w którym gromadzimy się wraz z najbliższą rodziną, aby wspólnie kolędować i świętować. Tradycja nakazuje nam zasiadać przy wigilijnym stole, gdy na niebie ukaże się pierwsza gwiazdka. Czynimy  tak na pamiątkę gwiazdy betlejemskiej, którą według Ewangelisty, św. Mateusza, ujrzeli Mędrcy, zwani tez Trzema Królami. Kolejną tradycją jest pozostawienie wolnego miejsca przy stole na przyjście nieoczekiwanego gościa. Wyrażamy tym również pamięć o naszych bliskich, którzy nie mogą świąt spędzić z nami lub na pamięć bliskiej zmarłej osoby.

Dawniej, po kolacji Wigilijnej i uroczystym śpiewaniu kolęd, w wielu regionach polski praktykowano zwyczaje od których dziś odeszliśmy. Na Warmii i Mazurach spod obrusa ciągnięto słomki – wyciągnięcie prostej słomki oznaczało proste, spokojne życie, pokrzywiona słomka była oznaką nadejścia krętego, niebezpiecznego przyszłego roku. Z kolei na Mazowszu, resztki jedzenia podawano zwierzętom wierząc, że o północy część z nich przemówi ludzkim głosem.  Dotyczyło to zwłaszcza bydła, bo ono było obecne przy narodzinach Dzieciątka. Na Podlasiu resztki wieczerzy ustawiano kolo pieca, a przed nim ławę posypana piaskiem lub popiołem. Pokarmy te były przeznaczone dla zmarłych przodków. Rano, po śladach na piasku, odgadywano kto przyszedł w nocy i czy w ogóle przyszedł.
W wielu rejonach Polski w ten wieczór wyruszali kolędnicy. Obowiązkowo musiały być minimum trzy postacie: bocian, koza i niedźwiedź. Bocian symbolizował nowy rok i nowe życie, koza - płodność, a niedźwiedź - wrogie siły przyrody, które należało obłaskawić.

Świąteczne trendy dekoracyjne

Nic tak nie tworzy świątecznego klimatu jak pięknie wystrojone domowe wnętrza – choinka, świeczki, stroiki. Niezmiennie, od wielu lat Boże Narodzenie to przede wszystkim srebro, złoto, czerwień i zieleń pojawiające się w różnych zestawieniach, ale już na witrynach sklepowych możemy zauważyć nowo obowiązujący trend jakim jest kolor miedzi będący konkurencją dla złota oraz przenosząca do domu zimową aurę biel. Połączenie bieli ze złotem nada zdecydowanie cieplejszy, bardziej przytulny domowy klimat.

Christmas Card For Seasons Greetings. Green Christmas Tree With In The Front Of Aged Wooden Background. Rustic Or Retro Style With Snowflakes. Copy Space For Advertisement

Dekoratorzy proponują jednak nie tylko nowe kolory, ale też formy. Nowe ozdoby spotkały się z dużym entuzjazmem klientów. Oprócz tradycyjnych bombek na choinkach coraz częściej goszczą kolorowe i błyszczące motyle, kwiaty, ptaki oraz ozdoby wykonane z tworzywa sztucznego. Popularne są również ozdoby z tkaniny i kordonka, kojarzące się z tymi wydzierganymi niegdyś przez nasze babcie. Jednak nawet najpiękniej ozdobiona choinka nie zrobi wrażenia jeżeli zabraknie na niej oświetlenia. Coraz częściej odchodzimy od zwykłych, tradycyjnych lampek, które zastępujemy nowoczesnym oświetleniem LED.

Nakrycie stołu wigilijnego

Stół wigilijny stanowi centralny i najważniejszy element świątecznego wystroju. To właśnie przy nim gromadzimy się z najbliższymi  i spędzamy wspólnie czas w tym wyjątkowym dniu. Ważne jest jednak, by wigilijny stół był odświętny i elegancki.

white christmas table setting

Podstawę stanowi obrus – najczęściej wybieramy biały, ponieważ jest neutralny i pasuje do każdego wnętrza, aranżacji. Na świątecznym stole, obowiązkowo muszą się pojawić świece oraz świeczniki, które nadają wyjątkowo magiczny nastrój. Bombki, szyszki w złotym lub srebrnym kolorze, orzechy włoskie, świeże gałązki choinki, a także kwiaty, czy małe renifery to dodatkowe elementy ozdobne wigilijnego stołu, które podkreślą świąteczny charakter tego dnia. Ważne, aby były to drobne akcenty, które nie zdominują stołu.

025990_5_k_1_1

032254_5_k_1

Główną dekoracją  jest zastawa, najlepiej porcelanowa, może być gładka lub delikatnie zdobiona złotym lub srebrnym wzorem, jej uzupełnieniem będą błyszczące sztućce, które układamy według kolejności spożywanych dań. Zaczynając posiłek, w pierwszej kolejności sięgamy po sztućce leżące po zewnętrznej stronie.

287_1

Święta to nie tylko karp i sałatka ale również domowe, ręcznie robione ciasta i ciasteczka, które najładniej zaprezentują się na stylowej, eleganckiej paterze pasującej do pozostałej części zastawy lub na nowoczesnych, szklanych talerzach z delikatnym świątecznym motywem.

5901638724144_Amo 320ml 2 pcs double wall glass

Wigilia to także tradycyjny kompot przyrządzany z suszonych owoców, który możemy zaserwować w bardziej nowoczesny sposób, np w efektownych szklankach z podwójną ścianką, które oferuje Vialli Design - polska, innowacyjna marka z tradycjami.   

Święta to wyjątkowy czas, jedyny w roku dlatego postarajmy się, aby nasz dom był ciepły, przyjazny i panowała w nim rodzinna, miła atmosfera a z pewnością Boże Narodzenie zostanie w naszej pamięci na długo.

x