0item(s)

Nie masz produktów w koszyku.

Product was successfully added to your shopping cart.

Tosty idealne – jaki toster wybrać?

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że kupno tostera nie jest zadaniem w jakimkolwiek stopniu skomplikowanym, nieprawdaż? Jeżeli jednakże pragniemy aby ten służył nam przez długi czas, sytuacja nieco się komplikuje, jako że już przy pierwszej wizycie w supermarkecie lub sklepie z akcesoriami AGD dostrzeżemy, że do wyboru są między innymi tostery tradycyjne, poziome, zamykane, czy w końcu tunelowe.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

 • Jakie tostery znajdziemy na rynku?
 • Jakiej mocy toster najlepiej wybrać?
 • Czy waga ma znaczenie?
 • Z jakiego materiału wybrać toster?
 • Co jeszcze wziąć pod uwagę wybierając toster?

TL;DR

Zanim zdecydujemy się na zakup toster, powinniśmy pod uwagę wziąć podstawowe osiągi urządzenia, które naszym zdaniem okażą się zadowalające. Aby nie wydać niepotrzebnie pieniędzy, przed udaniem się do sklepu zachęcamy do lektury niniejszego poradnika – na pewno rozwieje on podstawowe wątpliwości, a dodatkowo sprawi, że w wir zakupów wpadniemy dysponując kluczowymi informacjami.

Jakie tostery znajdziemy na rynku?

Tostery tradycyjne

Ten rodzaj tostera zna każdy i nawet jeśli nie posiada to na pewno widział w amerykańskich filmach. Są to nieduże tostery, do których pieczywo wkłada się od góry do specjalnych otworów. Wewnątrz tostera znajdują się elektryczne grzałki. Najczęściej można opiekać dwa kawałki pieczywa na raz, jednak pojawiają się też urządzenia, w których możliwe jest zapiekanie jednorazowo większej ilości kromek.

Tostery poziome

To rodzaj tostera, w którym kromki chleba kładzie się poziomo. Zaletą tego rodzaju urządzenia jest fakt, że można położyć na nim ser, masło orzechowe. Urządzenia tego typu dają spore możliwości kulinarne, będąc kompaktowym zastępstwem dla piekarnika. Ich wadą może być fakt, że ważą trochę więcej niż tostery tradycyjne.

Tostery zamykane

To zupełnie inny pod względem konstrukcyjnym toster. Pieczywo ogrzewane jest przez przylegające do niego metalowe płyty. Urządzenia tego typu oferują też rzecz niespotykaną w innych konstrukcjach. Dzięki nim można robić tosty z farszem.

Toster tunelowy

To urządzenie, którego nie spotkamy w kuchni przeciętnego fana tostów. Tego typu tostery zarezerwowane są do użytku przez bary, restauracje, choć nie można mówić o tym, że zwykły Kowalski nie może zapragnąć takiego u siebie ;)

Jaką moc wybrać jeśli mowa o tosterze?

Głównymi parametrami, jakie należy rozważyć przed wyborem produktu są jego wielkość oraz moc. Ta pierwsza określa jak wiele tostów będziemy mogli przyrządzić za jednym razem. W przypadku najmniejszych, przenośnych urządzeń kuchennych liczba ta waha się najczęściej od dwóch do trzech, jednakże jeżeli nabędziemy duży toster zamykany lub tunelowy, tych pysznych przysmaków będziemy mogli przygotować o wiele więcej. Równie istotna jest moc, jako że określa ona, jak szybko grzanki będą gotowe. Jeżeli nie mamy ochoty zbyt długo czekać, sięgnijmy po urządzenie legitymujące się mocą w zakresie od 1000 do 1500 W. Najprostsze tostery zamykane legitymują się wydajnością na poziomie 600 W, co nie każdemu musi odpowiadać.

Czy waga ma znaczenie?

Co ciekawe, aspektem jaki należy również poddać analizie jest waga tostera. Oczywiście jeżeli zdecydujemy się na zakup produktu tradycyjnego, to możemy być pewni, że ważyć on będzie nie więcej niż 1-2 kilogramy z uwagi na swą prostą budowę oraz wykorzystane komponenty. Niemniej jednak, tostery nieco bardziej zaawansowane, a szczególnie te tunelowe, są o wiele cięższe – ich masa dochodzi bowiem nawet do 20 kilogramów! Stwarza to problemy nie tylko w kwestii transportu produktu ze sklepu do domu ale i jego codziennego użytkowania i czyszczenia, zwłaszcza jeżeli nie możemy dźwigać ciężkich przedmiotów lub nie dysponujemy zbyt duża ilością miejsca oraz urządzenie takie musielibyśmy regularnie przenosić.

Jak wybrać materiał z jakiego zrobione są tostery?

Jeżeli na wystawie znajdują się odpakowane tostery, zerknijmy także na materiał z jakiego jest wykonana ich obudowa. Kierujmy się raczej w kierunku tych wykonanych z metalu, jako że ich plastikowe zamienniki mają pewną niezwykle istotną wadę, a mianowicie – są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Okazać się bowiem może, że nawet jeden upadek z niedużej wydawałoby się wysokości sprawi, że nasz toster całkowicie odmówi bezpieczeństwa.

Sprawdź zabezpieczenia!

Nie zapomnijmy także zagadnąć sprzedawcę o zastosowane w produkcie zabezpieczenia przed porażeniem prądem, poparzeniem oraz nadmiernym nagrzaniem powłoki zewnętrznej. Są to kwestie niezwykle istotne, jako że kiedy postanowimy przygotować tosty w pośpiechu i nie dopilnujemy podstawowych zasad bezpieczeństwa, dojść może do tragedii. Aby tego uniknąć, nabyć powinniśmy toster, który w warunkach krytycznych sam się wyłączy lub wychłodzi.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając toster?

Przy wyborze dobrego tostera warto zwrócić uwagę, czy nasze wymarzone urządzenie posiada:

 • Zabezpieczony kabel,
 • gumowe nóżki,
 • regulacje mocy,
 • wskaźnik temperatur,
 • ustawienie czasu opiekania,
 • przycisk zatrzymania w dowolnym momencie podczas opiekania.

Nie jest to oczywiście must have tostera, jednak ważne, by poszerzać wachlarz możliwości podczas przyrządzania śniadań, przystawek i kolacji.

Wyekwipowani w tak szczegółową wiedzę możemy udać się do najbliższego supermarketu lub sklepu z akcesoriami AGD. Kiedy już wiemy czego szukamy i jaki produkt z dużą dozą prawdopodobieństwa odpowiadać będzie naszym potrzebom, śmiało przystępować możemy do zakupów!

Modele tosterów wykorzystane w artykule?

Jeśli chcesz wybrać toster, który łączy ze sobą design oraz funkcjonalność, wejdź na decort.pl. U nas znajdziesz dużo więcej, przekonaj się!

x