Product was successfully added to your shopping cart.

Pielęgnacja ogrodu hobby czy obowiązek?

Pamiętajmy o ogrodach brzmią słowa starej piosenki Janusza Kofta opisujące leczniczy i kojący wpływ przyrody na nasze emocje i uczucia. Dla wielu ludzi odpoczynek wiąże się bezpośrednio z przebywaniem na łonie natury, wśród szumiących potoczków, leśnych wycieczek, drzemki nad jeziorem lub w zaciszu swojego wypielęgnowanego około domowego terenu. To, co lubimy robić, gdzie się relaksujemy, co nas uspokaja, co nas cieszy a w końcu czym dysponujemy zależy głównie od naszych osobistych cech i upodobań a nie rzadko możliwości finansowych. Są różne typy ludzi, na przykład tacy, dla których ogród mógłby delikatnie mówiąc nie istnieć, nie mają czasu na grzebanie w ziemi, a ich zajęcia hobbystyczne nie mają żadnych stycznych z uprawą i pielęgnacją roślin. Są też osoby, które posiadają działkowe ogródki, balkonowe „grządki” w doniczkach, lub większe tereny przy domostwach, którymi się opiekują gdy znajdą czas lub po prostu korzystają z dobrodziejstw ziemi i są nastawieni na owocowe, warzywne i ziołowe plony. Są też hobbyści. Tak, ta grupa to profesjonalni ogrodnicy, inwestujący w każdy detal swojej zielonej przestrzeni, dysponujący ogromną wiedzą i arsenałem akcesoriów. Subiektywnie rzecz biorąc ludzi z grupy środkowej jest przeważająca większość i ta większość może zadać sobie właśnie pytanie czy ogrodnictwo potraktować jako konieczność byłoby schludnie i estetycznie, czy patrzenie jak spod naszych rąk rodzi i rozkwita natura daje nam ogromną satysfakcję.

Outdoor flower pots for small garden, patio or terrace

Wiele czynników wpływa na to jak dbamy o nasze place i działeczki przede wszystkim jest to czas jakim dysponujemy. Godziny spędzane w pracy, domowe obowiązki, opieka nad dziećmi, czasem nawet nad czworonogami, dodatkowe zajęcia, częste wyjazdy, to wszystko czynnik warunkujący naszą zdolność do poświęcenia się ogrodnictwu.

Druga rzecz, musimy pamiętać, że rośliny, o które się nie dba, nie będą same rosły. Do pielęgnacji potrzebujemy kosiarki, grabi i łopaty. Wystarczy odwiedzić sklepy ogrodnicze i popatrzeć, ile kosztują niezliczone odmiany krzewów, drzewek, kwiatów, kamyczków, płotków, doniczek, czy narzędzi. Oczywiście możemy po sąsiedzku przeszczepiać sadzonki i cebulki, ale jeśli planujemy od początku nasz ogródek i musimy we wszystko się zaopatrzyć, to musimy tym samym liczyć się z kosztami. Jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem, możemy nasz ogród oddać w ręce kompetentnej firmy, która pomoże w projektowaniu i późniejszej pielęgnacji.

Detail of hand planting flowers and herbs

Czynnikiem istotnym jest też nasza sprawność fizyczna. Obojętnie czy przycinamy drzewa i krzewy, wyrywamy chwasty, uprawiamy pomidorki i truskawki, kosimy czy podlewamy. Praca w ogrodzie to praca fizyczna i nierzadko można się nią zmęczyć. Dlatego dobrze jest mierzyć siły na zamiary i stawiać sobie poprzeczkę adekwatną do możliwości.

Oczywiście kolejny punkt to nasza wiedza. Jeżeli naszą ambicją jest posiadanie najpiękniejszego ogródka na dzielnicy, to sam zakup roślin nie wystarczy. W przypadku uprawy roślin wszystko ma znaczenie, ich sąsiedztwo, podłoże, nasłonecznienie, nawodnienie, palikowanie, oprysk czy pielęgnacja posezonowa.

fotolia_52753421

W dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie wszelkie informacje znaleźć w internecie, ale trzeba poświęcić na to czas lub skorzystać z pomocy w punktach ogrodniczych podczas kupowania naszych roślin. Wszystko to wymaga planu i przemyślenia. Najlepszy sposób to kartka papieru, kredki i rozplanowanie. Jeśli będziemy mieć pewną koncepcję, wówczas będzie już z górki. Ogród musi być dopasowany do naszych potrzeb, tego co tak naprawdę ma nam zaoferować, plonów, ciszy i spokoju, a może ma być to zadbany nie wymagający szczególnego nakładu pracy kącik do rozłożenia basenu, huśtawki i grilla, a może wszystko w jednym. Jest kilka uniwersalnych wskazówek jak na przykład ta, by dopasować ilość roślinności do skali posiadłości, nie lokować wysokich drzew blisko architektury, rośliny układać piętrami, a przestrzeni nie zamykać pojedynczymi elementami na środku placu, rady te są jednak subiektywne. Wszystko da się zorganizować ale trzeba mieć na to pomysł. Jeśli już określimy jakiego rodzaju i czemu będzie służyć nasze podwórko przystępujemy do realizacji i tu poza oczywiście samą roślinnością potrzeba nam łatwych w obsłudze i solidnych narzędzi.

koziol_pottichelli_3

Warto w tej kwestii skorzystać z pomocy fachowców. Takim fachowcem w swojej dziedzinie od 360 lat jest fińska firma Fiskars i co jak co ale narzędzia tej marki to oczka w głowie wielu profesjonalistów i amatorów. Nie dość, że praktyczne, technicznie doskonale przemyślane w swojej budowie, trwałe to jeszcze za rozsądną cenę. Marka ma w swojej ofercie szeroka gamę produktów, szpadle, widły grabie do liści, trawy, róż czy darnii, sekatory, łopatki, odgarniacze, agregatory i wiele, wiele innych. Mistrzowskim narzędziem jest sekator żyrafa, który pozwala nam obcinać gałązki na dużej wysokości bez konieczności wchodzenia na drabinę, lub w miejscach trudno dostępnych. Kolejne narzędzie to zbierak do owoców z wydłużanym trzonkiem, dzięki niemu delikatnie i bez obijania pozbieramy nasze plony. Do grządek przydadzą nam się ultra wytrzymałe kultywatory i łopatki a także teleskopowy wyrywacz do chwastów. Wykonane z twardej stali i ergonomicznych rękojeści z tworzywa narzędzia z Fiskarsa uprzyjemniają i ułatwiają każdą pracę w ogrodzie.

koziol_bottichelli_2

Jak to więc jest z tym ogrodnictwem? Wnioski nie będą jednoznaczne, ponieważ to sprawa bardzo indywidualna w jaki sposób dysponujemy naszym wolnym czasem i co sprawia nam radość.
Warto jednak spróbować, zainwestować w dobre narzędzia by nie popsuły nam przyjemności odpadające trzonki, głowice i inne elementy, dopasować roślinność do naszego charakteru i gustu, plony do smaku i wymogów zdrowotnych, bo wiadomo swoje to nie pryskane i zawsze lepiej smakuje. Inwestując swój, czas, kreatywność, pieniądze do upiększania naszej przestrzeni może się okazać, że to, co wydaje nam się koniecznością okaże się przyjemnością, a satysfakcja, gdy inni będą nam zazdrościć pachnących róż, urokliwego skalniaka, oczka wodnego, domowych truskawek i poziomek zrekompensuje wszystkie trudy i przelany pot.
W końcu nie tylko nasz dom to nasza wizytówka, a to jak dbamy o nasze otoczenie wiele o nas mówi.

 

 

 

x