0item(s)

Nie masz produktów w koszyku.

Product was successfully added to your shopping cart.

Moc kolorów, czyli o tym jak barwy wpływają na nasze funkcjonowanie

Moc kolorów, czyli o tym jak barwy wpływają na nasze funkcjonowanie

Czy barwy wpływają na nasze zdrowie i psychikę? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Czy barwy mogą wywoływać pewne reakcje i zachowania? Dlaczego warto zwracać uwagę na to w jakich wnętrzach przebywamy? Prawidłowe komponowanie zestawów barwnych, umożliwia stworzenie wnętrz, które będą nas inspirować. Ponadto dzięki chromoterapii (koloroterapii) możemy leczyć różne choroby i schorzenia.

NIEBIESKI

fotolia_59558047-2

Kolor niebieski uznawany jest za kolor chłodny, ale ma niezwykłą moc uspokajającą. Wszelkie odcienie błękitu stosuje się zwykle w miejscach związanych z odpoczynkiem i relaksem. Dlatego często stosuje się tę barwę w łazienkach, gdzie możemy po ciężkim dniu wziąć aromatyczna kąpiel, a tym samym wyciszyć się i odprężyć.
Niebieski to kolor kojarzony również z biznesem, między innymi dlatego, że sprzyja intuicji i kreatywności, pomaga zwiększyć koncentrację i ułatwia podejmowanie decyzji, a dodatkowo pobudza do pracy i dodaje samodzielności. Wszelkie odcienie błękitu chętnie stosowane są w biurach, dlatego śmiało można pomyśleć o zastosowaniu tej barwy w domowej pracowni, czy gabinecie. Kolor niebieski stosowany w sypialni, ułatwia zasypianie, natomiast stosowany w kuchni - hamuje apetyt, dlatego nie warto go stosować, jeśli w domu mamy niejadków.

ŻÓŁTY

konkurs_z_decorto_foto1

Żółty to barwa ciepła, kojarzona z radością i optymizmem. To kolor słońca, dlatego przebywając we wnętrzu, gdzie dominuje ten kolor z pewnością poczujemy się bardziej radośni, pewni siebie i naładowani pozytywną energią. Kolor żółty pobudza zdolności organizacyjne i skłania umysł do działania, ale też powoduje, że czujemy się bardziej swobodnie. Dlatego świetnie sprawdza się w pokojach dziennych, jadalni i pokoikach dziecięcych ale też w miejscach, w których się uczymy i pracujemy. Należy jednak pamiętać, że zbyt duży przesyt tym kolorem może powodować irytację. Niewskazany dla osób wrażliwych na krytykę i niestabilnych emocjonalnie. Barwę żółtą bez obaw można łączyć z kolorem pomarańczowym.

POMARAŃCZOWY

Barwa pomarańczowa to barwa ciepła, kojarzona z młodością, radością, nowoczesnością, a także otwartością. Pomarańczowy sprzyja pozytywnemu myśleniu, przywraca chęć do życia, pomaga uwolnić się od negatywnych myśli, zwiększa motywację do podjęcia działania i co ważne podnosi poczucie własnej wartości. Kolor pomarańczowy powoduje wydzielanie się soków trawiennych przez co wzmacnia odczuwanie głodu.
Dlatego warto stosować tę barwę w miejscach, w których przygotowujemy i spożywamy posiłki, czyli w kuchni (nieco ciemniejszy odcień) i jadalni (wskazane jaśniejsze odcienie). Pomarańczowy nie jest wskazany dla osób, które czują się osamotnione czy zagubione.

CZERWONY

fotolia_107334800-2

Czerwień to barwa żywa i ciepła, która zachęca do pozytywnego myślenia i pobudza do działania – dodaje energii, rozgrzewa i rozpala zmysły. Czerwień – kolor miłości, nadaje wnętrzom ciepły i przytulny klimat, dlatego warto stosować jej odcienie np. w sypialni, należy jednak pamiętać, że zbyt intensywna czerwień może utrudniać zasypianie i zwiększać ciśnienie krwi. Kolor czerwony to idealny kolor dla ludzi ospałych i przemęczonych, a także dla osób chorych na depresję. Odradza się również przebywania w pomieszczeniach w kolorze czerwonym osobom nerwowym i pobudliwym, natomiast czerwień zaleca się flegmatykom i śpiochom.

BRĄZOWY

Brąz jest kolorem kojarzonym z ziemią, naturą, ale też z równowagą, spokojem i poczuciem bezpieczeństwa. Kolor ten dodaje człowiekowi pewności i daje poczucie stabilizacji, dlatego jest to odpowiednia barwa dla osób nieustabilizowanych życiowo. Brąz kojarzony jest z mądrością i wiedzą. Najczęściej noszą go osoby bardzo zrównoważone. Warto jednak pamiętać o tym, że kolor ten wzmaga skłonność do skrywania własnych emocji, jak również zamykania się w sobie przed światem i ludźmi. Ciemny brąz połączony z kontrastowymi dodatkami w kolorze niebieskim czy żółtym uczyni wnętrze bardziej nowoczesnym, natomiast w zestawieniu z odcieniami szarości, bieli i beżu uczyni go harmonijnym i przytulnym.

RÓŻOWY

Róż to kolor, który dodaje radości i optymizmu, pobudza organizm, napawa optymizmem. Barwa ta zjednuje sympatię, sprzyja czerpaniu przyjemności z zabawy, to kolor osób pewnych siebie, lubiących ryzyko, spragnionych miłości jak również ludzi potrzebujących zainteresowania. Niewskazany dla osób niedojrzałych emocjonalnie, ponieważ może je przytłaczać. Róż w nadmiarze może nieco przygnębiać, chyba, że jest stosowany w odcieniach pastelowych. Intensywne, ostre dodatki mogą stanowić świetny kontrast dla szarości, bieli i czerni. Dlatego takie zestawienie kolorystyczne świetnie może się komponować zarówno w kuchni, jak i salonie czy łazience.

FIOLETOWY

konkurs_z_decorto_foto

Barwa fioletowa bardzo mocno działa na ludzką psychikę i wyobraźnię. Fiolet w przeciwieństwie do różu czy czerwieni, to kolor niezwykle łagodny – wycisza i pomaga w leczeniu zaburzeń nerwowych. Kolor fioletowy często kojarzony jest z mistycyzmem i duchowością. We wnętrzach, z reguły stosowany jest w połączeniu z innymi jaśniejszymi barwami np. écru, beżem, szarością i bielą. Fiolet to kolor sprzyjający artystom, wskazany dla pragnących zgody, miłości, ciszy i spokoju. Nie zaleca się stosowania tego koloru osobom o niskiej samoocenie. Fiolet rzadko stosuje się np. do malowania ścian, chyba, że w jego jasnych odcieniach, natomiast podobnie jak w przypadku barwy różowej, częściej stosuje się go w formie dodatków, które doskonale kontrastują zarówno z jasnymi kolorami jak i elegancką czernią. Wówczas taki zestaw kolorystyczny można zastosować w każdym pomieszczeniu: w kuchni, łazience, salonie, jadalni czy pokoju dziecięcym, a także sypialni.

SZARY

3d render of white bedroom

Szary to barwa neutralna psychologicznie. Zdecydowanie bardziej wycisza, uspokaja i odpręża niż pobudza. Najczęściej stosuje się ją w zestawieniu z bardziej intensywnymi kolorami, wówczas tworzy świetną kompozycję. W nadmiarze może przytłaczać i działać depresyjnie. Zbyt intensywne stosowanie koloru szarego zwykle wskazuje na brak pewności siebie, smutek i izolację. Barwa ta w zestawieniu z bielą, beżem i écru pozwoli stworzyć bardzo harmonijne, spokojne wyciszające wnętrze, dlatego doskonale nadaje się do sypialni, salonu, czy łazienki.

CZARNY

Czerń to barwa, która często wbrew negatywnym skojarzeniom, stosowana w odpowiednich ilościach, wycisza i uspokaja, a także dodaje pewności siebie, dodaje kompetencji i tajemniczości. Czerń to nie tylko elegancja i powaga, to magia, czar i tajemnica. Działa inspirująco. Barwę tę często noszą osoby niezależne, opanowane, pełniące funkcje kierownicze. Czerń to również autorytet, sprzyja trwaniu przy własnych opiniach i nieuleganiu presji. Barwa ta nie jest wskazana dla osób niepewnych siebie, przygnębionych ponieważ sprzyja alienacji, a także stymuluje odczucia ograniczenia. Koloru czarnego nie należy stosować w nadmiarze, gdyż może przytłaczać. Jednak w odpowiednich proporcjach oraz zestawieniu z innymi barwami może przyczynić się do stworzenia bardzo inspirującego wnętrza.

BIAŁY

Biel oznacza czystość, korzystnie wpływa na intuicję, odbija negatywne emocje oraz energię. Barwa ta dodaje optymizmu, łagodzi emocje, jest doskonałym lekarstwem na stres, poprawia samopoczucie. Biel zastosowana w mniejszych przestrzeniach, wizualnie je powiększa. Barwa ta sprzyja łatwemu formułowaniu myśli i nowych pomysłów. Biel to kolor bardzo lubiany przez osoby dynamiczne, samodzielnie kierujące swoim życiem, otwarte na nowe pomysły i plany. Bieli powinny unikać osoby samotne i potrzebujące sprawnego działania.

ZŁOTY

Złoty to symbol dobrobytu, bogactwa i lepszych czasów ale też mądrości i odwagi. Niepodważalnie pięknie komponuje się z bielą i czernią. Taki zestaw barw pozwala wykreować bardzo luksusowe wnętrze. Ludzie, którzy preferują ten kolor, zwykle mają bardzo bogatą naturę, są szlachetni i zrealizowani życiowo. Złota barwa dodaje pewności siebie, energii, sprzyja kreatywnemu myśleniu, skutecznie pomaga zwalczać wszelkiego rodzaju lęki i depresję. Należy jednak pamiętać o tym, że wszystko w nadmiarze może przytłaczać i powodować, że coś, co miało być eleganckie, stanie się mało atrakcyjne i kiczowate.

Nie od dziś wiadomo, że barwy, którymi się otaczamy, mają ogromny wpływ na nasz nastrój oraz samopoczucie. Część barw pobudza - zwiększa naszą energię, a część z nich sprawia, że czujemy się zrelaksowani, wyciszeni i wypoczęci. Dlatego podczas urządzania mieszkania czy domu warto wziąć pod uwagę to, jakie kolory dobieramy, gdyż mogą one w znaczącym stopniu wpłynąć na nasze funkcjonowanie i komfort mieszkania.

 

 

x