0item(s)

Nie masz produktów w koszyku.

Product was successfully added to your shopping cart.

Młynek do kawy – ręczny i elektryczny

Zastanawialiście się dlaczego tak samo parzona i serwowana kawa może mieć zupełnie inny smak i aromat? Głównym czynnikiem wpływającym na jakość kawy jest sposób jej mielenia. Dla każdego
z nas znany jest zapach świeżo parzonego, czarnego napoju, jednak tylko nieliczni potrafią odróżnić, czy przygotowywana kawa pochodzi ze szczelnie zamkniętej puszki czy bezpośrednio z młynka. Zwróćmy więc uwagę na podstawowe narzędzie umożliwiające przygotowanie smacznej, prawdziwej kawy – młynek. Nasuwają się podstawowe pytania: ręczny czy elektryczny, żarnowy czy z ostrzem?

Młynki elektryczne są znacznie bardziej wygodne w użytkowaniu  aniżeli ręczne, poza tym zmielenie większej ilości kawy nie stanowi najmniejszego problemu, kolejną zaletą młynka elektrycznego jest mniejszy nakład siły osoby obsługującej młynek. Jednak porządny elektryczny młynek do kawy to wydatek sięgający od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Najwyższej jakości elektryczne młynki posiadają żarna zamiast ostrzy. Ostrza rozcinają ziarna na maleńkie niejednolite kawałki, przez co trzeba zwiększyć czas mielenia kawy, w rezultacie otrzymujemy dużo kawowego pyłu  zatykającego filtr, gorzkawy a często też spalony smak kawy wynikający ze zbyt dużego nagrzania. Dobry elektryczny młynek do kawy posiada płynną regulację grubości mielenia kawy, niskie obroty, odpowiednią moc silnika. Musimy również pamiętać, że o wydajności młynka decyduje wielkość żaren , a nie jak mogłoby się wydawać,  prędkość obrotowa. Elektryczny młynek posiada również hermetyczny pojemnik na ziarna kawy oraz metalową obudowę i wnętrze. Dlaczego musimy tak bardzo uważać podczas zakupu elektrycznego młynka? Na rynku jest sporo elektrycznych młynków, które można kupić już za 200 zł, jednak kupując taki młynek musimy być świadomi, że jest to produkt nie warty swojej ceny. Dlatego lepiej zaoszczędzić trochę więcej pieniędzy i kupić porządny elektryczny młynek lub skusić się na ręczny.

Ręczne młynki do kawy pewnie większości z nas kojarzą się z drewnianymi młynkami, z metalowym pokrętłem i szufladką na zmielone ziarna. Często też takie młynki były wykorzystywane do mielenia cukru. Ręczne młynki do kawy posiadają żarna, które dają wysokiej jakości produkt. Tego rodzaju urządzenia są o tyle gorsze od elektrycznych, że aby je uruchomić musimy użyć własnej siły. Musimy zdawać sobie również sprawę, że przygotowanie nawet kilku kaw zmusi naszych gości do dłuższego oczekiwania, ale na taką prawdziwą, świeżo zmieloną aromatyczną kawę warto zaczekać.

Przedstawiamy Wam propozycję elektrycznego i ręcznego młynka do kawy.

Elektryczny żarnowy młynek do kawy Bistro Bodum

Młynek do kawy Brasilia Zassenhaus

x