0item(s)

Nie masz produktów w koszyku.

Product was successfully added to your shopping cart.

Jaką patelnię wybrać - stalową czy aluminiową?

Skompletowanie pełnego wyposażenia do kuchni nie jest łatwe. Zakup dobrych garnków, noży, sztućców, misek, narzędzi kuchennych i wielu innych gadżetów wymaga od nas dużego zaangażowania i zainteresowania. Jeśli urządzasz kuchnię od zera, to z pewnością w trakcie używania okaże się, że coś jeszcze trzeba dokupić. W tym wpisie przyjrzymy się patelniom, których nie może zabraknąć w żadnej kuchni.

Różne rozmiary i przeznaczenia

Przeglądając dostępne na rynku modele patelni, napotkamy całą paletę różnych produktów. Od malutkich patelni doskonałych do przygotowania jajecznicy, poprzez „rowkowane” patelnie do grillowania, płaskie do naleśników, ze specjalnymi otworami do jajek sadzonych, aż po duże patelnie do mięs i nie tylko. Najbardziej uniwersalne są zwykłe patelnie o optymalnej wielkości (24 cm, 28 cm), bez specjalistycznych otworów lub rowków. Dlatego też warto w swoim kuchennym asortymencie posiadać przede wszystkim podstawowe modele, do których możemy systematycznie dokupować patelnie specjalnych przeznaczeń. Wyposażając kuchnię w patelnię, poza rozmiarem i przeznaczeniem, stajemy przed jeszcze jednym dylematem – z jakiego tworzywa wybrać model? Z jaką powłoką? Czyli wszystko to, co dla w patelni najważniejsze.

Patelnia stalowa czy aluminiowa?

Najprostszy podział patelni to ten, który uwzględnia materiał, z jakiego wykonano naczynie. Zazwyczaj wyróżnia się trzy tworzywa:
- patelnie ze stali,
- patelnie żeliwne,
- patelnie aluminiowe.

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się różnicom pomiędzy patelniami stalowymi i aluminiowymi.

Patelnia stalowa

Patelnie ze stali są bardzo odporne na zarysowania. Stal, z której wykonuje się takie patelnie, to stal nierdzewna. Jest to nic innego, jak stop stali z domieszką niklu i chromu. To, co charakterystyczne dla stalowej patelni to jej ferromagnetyczność, która oznacza, że można jej używać zarówno na kuchenkach elektrycznych, gazowych, jak i indukcyjnych. Patelnia ze stali jest odporna na rdzę oraz zarysowania. Nie wymaga też specjalnych zabiegów konserwacyjnych – można ją myć w zmywarce, szorować drucianą gąbką czy mocno nagrzać, po czy mocno schłodzić. Nic się jej nie stanie, będzie nadal wyglądała tak samo. Stalowe patelnie posłużą naprawdę długo. Czy mają jakieś minusy? Sprawdziliśmy!

Minusy patelni stalowej

Ważnym faktem jest, że stal słabo przewodzi ciepło. W praktyce oznacza to, że naczynie nie nagrzewa się równomiernie – czasem dno jest gorące, a ścianki pozostają chłodne. Z tego powodu może się zdarzyć nieprzyjemna sytuacja, w której przygotowywana potrawa będzie przywierała do dna lub danie będzie nierównomiernie dopieczone. Aby dobrze smażyć na patelni ze stali nierdzewnej, trzeba mieć spore umiejętności i wyczucie. Ponadto taka patelnia wymaga użycia dużej ilości tłuszczu. Oczywiście wśród stalowych patelń znajdziemy także takie, które posiadają specjalne powłoki.

Patelnie stalowe ze specjalnymi powłokami

Bardzo praktyczną patelnią stalową będzie taka, która posiada specjalną, nieprzywierającą powłokę, np. patelnie marki Fiskars. Taka powłoka pozwala na bezpieczne przygotowywanie potraw, zapobiegając przywieraniu, a przy tym przyśpieszając nagrzewanie stalowej patelni. Warto także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonano rączkę takiej patelni. Powinien on być wykonany z nienagrzewającego się tworzywa np. bakelitu.

Patelnia aluminiowa

Patelnie aluminiowe wyróżniają się prostotą oraz szybkością użytkowania. To właśnie między innymi tym cechom zawdzięczają swoją popularność. Patelnie z aluminium są lekkie i co ważne – bardzo szybko się nagrzewają. Wybierając patelnię z aluminium, zwróćmy uwagę na to, czy jest pokryta specjalnymi powłokami nieprzywierającymi oraz z jakiej jakości stopu ją wykonano. Najlepiej zainwestować w produkt z wysokiej jakości aluminium, który charakteryzuje się z odpornością na zarysowania oraz jest wolny od związków PFOA, np. patelnie aluminiowe firmy Kassel, które nadają się na indukcję, mają specjalną, nieprzywierającą powłokę oraz można je myć w zmywarce.

Wady i zalety patelni z aluminium

Do wad można zaliczyć przede wszystkim dość szybki proces stygnięcia – tworzywo to szybko się nagrzewa i równie szybko traci temperaturę. Kolejną wadą może być dość miękki materiał, jakim jest aluminium – łatwiej wgnieść lub zarysować taką patelnię. Twierdzi się także, że tańsze modele naczyń z aluminium wydzielają niezdrowe substancje, które wnikają z przygotowywane potrawy. Dlatego właśnie nie należy oszczędzać na jakości patelni. Warto inwestować w wysokiej jakości produkty, które posłużą długi czas i będą certyfikowane, jak np. patelnie firmy Kassel, o którym był mowa w akapicie wyżej. Jakie są zalety patelń z aluminium? Przede wszystkim lekkość, równomierne nagrzewanie oraz to, że zazwyczaj są one wyposażone w specjalne powierzchnie nieprzywierające – np. ceramiczne, teflonowe czy Whitford. Patelnia wykonana z wysokiej jakości stopu aluminium będzie doskonałym naczyniem, który sprawdzi się w wielu sytuacjach.

Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw – zarówno patelnia stalowa, jak i aluminiowa świetnie zdadzą egzamin w kuchni. Stalowe są cięższe i wolniej się nagrzewają, lecz są trudniejsze w obsłudze (chyba że wybierzemy patelnię ze specjalną powłoką). Aluminiowe z reguły są już wyposażone w specjalistyczne powłoki, przez co można na nic smażyć z użyciem niewielkiej ilości tłuszczu. Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na to, jaką patelnię kupimy, wybierzmy model z dobrej jakości stopu (czy to aluminium, czy stali). W końcu nasze naczynie będzie służyło do przygotowywania potraw i ma być zdrowe oraz użyteczne. Zadbajmy o to!

Wybierając patelnię, zajrzyjcie na decorto.pl – w naszym asortymencie znajdziecie tylko najwyższej jakości produkty, szanowanych producentów. Możecie wybierać zarówno spośród patelń stalowych, jak i aluminiowych.

Źródło zdjęć: pexels.com, decorto.pl

x