Product was successfully added to your shopping cart.

Jak zaaranżować łazienkę?

Aranżacja łazienki to nie jest proste zadanie. Trzeba tak zaplanować przestrzeń, żeby wszystko się w niej zmieściło, a jednocześnie należy pamiętać, że korzystanie z łazienki powinno być jak najbardziej komfortowe. Często zdarza się, że chcąc zaaranżować łazienkę  według najnowszych trendów, zapominamy, że w pomieszczeniu musi być wystarczająco dużo miejsca do swobodnego poruszania się, a wszystkie urządzenia i meble powinny mieć swoje przeznaczenie. Jak zaaranżować modną, a jednocześnie praktyczną łazienkę? Podpowiadamy!

Przede wszystkim – swoboda ruchu!

Tak jak już wspomnieliśmy na wstępie, ważna jest przede wszystkim swoboda ruchu. Nie da się normalnie funkcjonować w łazience, potykając się o wszystkie napotykane sprzęty. Jest to o tyle niebezpieczne, że w łazience jest ślisko i łatwo jest się przewrócić, nabijając sobie siniaka lub rozcinając głowę. Jakie są standardowe odległości, które umożliwiają bezpieczne korzystanie z łazienki? Przed wanną powinniśmy zachować 70 cm wolnej przestrzeni, a po bokach 20-30 cm. To minimalna odległość, która pozwala bez skrępowania wyjść z kąpieli, a także wygodnie korzystać z umywalki. Wokół brodzika odległość powinna wynosić 90 cm, a wokół toalety 60 cm.

Wanna czy prysznic? Oto jest pytanie!

Odwiecznym dylematem wszystkich osób, które urządzają łazienkę, jest to czy wybrać prysznic, czy wannę. Oczywiście, w przypadku dużego metrażu można zdecydować się na oba rozwiązania, jednak najczęściej trzeba dokonać jakiegoś wyboru. Wanna najlepiej sprawdzi się w przypadku dużej powierzchni, stanowiąc nie lada gratkę dla tych osób, które uwielbiają relaksacyjne kąpiele i wylegiwanie się w pianie wodnej.

Kabina prysznicowa to rozwiązanie dla małych łazienek, ponieważ pozwala doskonale zaoszczędzić przestrzeń.  Ponadto prysznic zajmuje mniej czasu i zużywa mniej wody, co bezpośrednio przekłada się na oszczędność w domowym budżecie. Trzeba również pamiętać, że rozwiązanie to jest wygodniejsze, zwłaszcza dla starszych osób, które mają problemy z wejściem do wanny. Wystarczy wybrać prysznic z niskim brodzikiem i kąpiele staną się o wiele prostsze dla tych, którzy mają kłopot z poruszaniem się.

Na co zwrócić uwagę, wybierając meble do łazienki?

Wybierając meble do łazienki, nie należy kierować się jedynie wyglądem. Łazienka to pomieszczenie, w którym wilgoć jest obecna na porządku dziennym. A jak wszyscy wiemy – meble nie lubią wilgoci. Dlatego należy wybrać takie, które są specjalnie zabezpieczone i nie będą się niszczyć w „łazienkowych” warunkach. Najlepiej, żeby były pociągnięte lakierem poliuretanowym, który chroni drewno przed wilgocią. Ważne jest też to, żeby lakier pokrywał całą powierzchnię mebli, nie tylko front, ponieważ w przeciwnym wypadku drewno może się wykrzywić lub może powstać pleśń, która jest bardzo trudna do zwalczenia. Tylna ścianka mebli nie powinna bezpośrednio dotykać płytek, ponieważ skrapla się po nich para wodna. Również okucia i uchwyty wybranych przez nas mebli powinny być specjalnie zabezpieczone przed rdzewieniem.

Natura, czyli trendy 2017 w świecie łazienek

W przypadku aranżowania wnętrz wszystko zaczyna się od wyboru koloru. To on sprawia, że pomieszczenie nabiera charakteru i to do niego dobiera się meble oraz inne przedmioty, bez których nie można obejść się w łazience. Jakie trendy w świecie łazienek królują w 2017 roku?

Rok 2017 jest bezkonkurencyjnie tryumfem natury. Dlatego absolutnym hitem są płytki, które przywodzą na myśl drewniane panele. Idealnie sprawdzą się także drewniane meble, a najmodniejszymi kolorami łazienkowymi w tym sezonie są beże, szarości i grafity. Jeśli są one dla Ciebie zbyt nudne, możesz połączyć je z zielenią, która w 2017 roku króluje na każdym polu.

Jakie jeszcze materiały oprócz drewna można wykorzystać aranżując łazienkę? W tym sezonie do łask powróciły: kamień, metal i beton. Możne je doskonale wykorzystać jako modny motyw w stylu 3D, tworząc z płytek odpowiednią mozaikę. W tym przypadku najlepiej zestawić je z minimalistycznymi, białymi meblami.

To przyda Ci się w łazience!

Aranżowanie wnętrza zaczyna się od wielkich rzeczy, a kończy na drobnych. Dlatego nie wolno zapomnieć o przydatnych akcesoriach, które dopełniają wnętrze, nadając mu niepowtarzalnego wyglądu. Co warto mieć w swojej łazience?

  • Kosz na śmieci – powinien znaleźć się w każdej łazience, zwłaszcza kiedy korzystają z niej kobiety. Pomaga to w komfortowym korzystaniu z toalety oraz w utrzymaniu porządku. Warto pamiętać, że kosz również może być elementem dekoracji – wystarczy wybrać taki, który będzie pasować do wnętrza.
  • Uchwyt na papier toaletowy – trudno się bez niego obejść. Jednak lepiej wybrać taki, który jest porządnie zrobiony i nie będzie odpadać od ściany przy każdej próbie skorzystania z papieru. Ważne, żeby produkt był odporny na rdzewienie, a hak dobrze zamontowany.
  • Dozownik do mydła – również przydatny przedmiot w Twojej łazience. Mydło w płynie jest bardziej higieniczne niż w kostce i o wiele bardziej eleganckie w przypadku wizyty gości. Warto zadbać o to, żeby było umieszczone w eleganckim dozowniku i dobrze współgrało z wystrojem.

Dobrze zaaranżowana łazienka to taka, która oprócz tego, że jest modna, jest także wygodna i funkcjonalna. Ważne, żeby można było się w niej swobodnie poruszać, a urządzenia długo nam służyły. Szukasz akcesoriów do swojej łazienki? Wejdź na Decorto i sprawdź nasze propozycje. Łazienka Twoich marzeń już na Ciebie czeka!

Źródło zdjęć: Decorto

x