Product was successfully added to your shopping cart.

Jak zaaranżować kuchnię z jadalnią i salonem?

W nowoczesnych wnętrzach łącznie kuchni z jadalnią i salonem jest coraz bardziej popularne. Dzięki temu można zaoszczędzić przestrzeń i zaprojektować oryginalny wystrój. Mówi się, że kuchnia jest sercem domu, dlatego połączenie jej z jadalnią i salonem może stworzyć doskonały „układ krwionośny”, w którym wszystkie elementy będą od siebie zależne, a co najważniejsze – będą się wzajemnie uzupełniać.

Wady i zalety połączenia kuchni z jadalnią i salonem

Choć takie rozwiązanie jest ostatnimi czasy bardzo popularne, nie każdy jest jego zwolennikiem. Wiadomo, wszystko ma swoje wady i zalety, dlatego niektórzy z entuzjazmem decydują się na takie połączenie, a inni kręcą nosem.

Jedną z głównych zalet połączenia kuchni z salonem i jadalnią, jest zaoszczędzenie przestrzeni. Nie traci się powierzchni na korytarz łączący te trzy pomieszczenia ani nie trzeba zapełniać na siłę pustej przestrzeni meblami. To czysta oszczędność, zarówno, jeśli chodzi o metraż, jak i o pieniądze. Co więcej, dzięki temu łatwiej jest zorganizować życie rodzinne, ponieważ w momencie, gdy jedna osoba będzie gotować obiad, pozostali członkowie rodziny mogą w tym samym pomieszczeniu oglądać telewizję i swobodnie rozmawiać między sobą.

Przeciwnicy tego rozwiązania kręcą nosem nad wymienionymi zaletami, bo górę nad oszczędnością bierze komfort i wygoda. Według nich salon służy do wypoczynku, jadalnia do jedzenia, a kuchnia do gotowania i nie ma sposobu, żeby wszystkie te trzy rzeczy ze sobą połączyć. Dodatkowo dźwięki dochodzące z kuchni mogą według nich denerwować gości, a zapachy gotowanych potraw nie zawsze są przyjemne.

Tak, jak widać, połączenie kuchni z salonem i jadalnią ma swoje wady i zalety. Trzeba dokładnie przemyśleć, jakie rozwiązanie będzie Cię satysfakcjonować i na czym zależy Ci najbardziej. Jeśli Twoje mieszkanie ma mały metraż i zależy Ci na dobrym rozplanowaniu przestrzeni, połączenie kuchni, jadalni i salonu naprawdę ma sens.

Jak połączyć kuchnię, jadalnię i salon, żeby było wygodnie i … estetycznie

Jeśli zdecydujesz się na urządzenie kuchni z jadalnią i salonem, musisz dokładnie przemyśleć, jak ma to wyglądać w praktyce. Połączenie tego nie jest prostym zadaniem, ponieważ nie dość, że trzeba ustalić, gdzie będzie przebiegać umowna granica, to dodatkowo należy umiejętnie połączyć style. Nie da się ukryć, że meble kuchenne będą w znaczny sposób różnić się od tych w salonie. Nie mogą jednak zbytnio się od siebie odcinać – powinny tworzyć jedną całość.

Wyspa kuchenna – co to takiego?

Wszyscy zainteresowani tematyką otwarcia kuchni na salon pewnie nieraz słyszeli o wyspie w kuchni. O co chodzi i czy to naprawdę takie dobre rozwiązanie?

W prostym tłumaczeniu wyspa kuchenna to po prostu wolnostojące szafki przykryte blatem. Kuchenną wyspę można wykorzystać na różne sposoby, w zależności od potrzeb. Może służyć do gotowania lub zmywania. Można też wykorzystać ją jako barek lub dodatkowy kuchenny stół. Półki i szafki można umieścić pod blatem – miejsce to stosuje się również jako przykrywkę przeznaczoną na zabudowę sprzętu AGD.

W pełni funkcjonalna wyspa kuchenna musi mieć odpowiednie rozmiary oraz dostateczną przestrzeń wokół siebie. Mała zamknięta kuchnia to najgorszy scenariusz dla wyspy kuchennej. Idealnie nadaje się dla niej pomieszczenie otwarte, wtedy wyspa jest swoistą granicą pomiędzy jedną strefą a drugą.

Inne sposoby na wydzielenie granicy pomiędzy kuchnią a jadalnią

  • Ścianka lub półścianka – to jeden z najlepszych sposobów na ustalenie granicy pomiędzy kuchnią a jadalnią. Przesłonią one przestrzeń roboczą w kuchni, dzięki czemu dźwięki będą przytłumione, a przestrzeń dalej otwarta.
  • Przesuwane drzwi – są idealnym zamiennikiem ścianki lub półścianki. Mogą albo całkowicie otworzyć kuchnią na salon i jadalnię, albo jeśli zajdzie taka potrzeba – całkowicie ją zamknąć, tworząc tzw. efekt kuchni ukrytej. Minusem jest jednak to, że zamontowane drzwi w ścianie zabierają sporo powierzchni, dlatego jest to opcja przeznaczona jedynie dla większego metrażu.
  • Zabudowa meblowa – dobrze dopasowane dolne szafki, będą stanowić nie tylko ozdobę, ale również subtelną granicę między dwoma pomieszczeniami.
  • Stół – jeśli chcesz mieć w jednej strefie kuchnię, jadalnię i salon, jest to idealna opcja na wydzielenie granicy, która już w całości załatwia sprawę umeblowania części jadalnej. Podobnie działa sofa w przypadku salonu, która oprócz funkcji wypoczynkowej dobrze sprawdza się jako podział dwóch pomieszczeń.

Jak stylowo połączyć kuchnię, jadalnię i salon?

Najważniejsze jest to, żeby patrzeć na te trzy pomieszczenia, jak na całość. Te trzy strefy muszą ze sobą współgrać, nie można traktować ich jako osobnegi tworu, w przeciwnym razie powstanie chaos, który sprawi, że wnętrze będzie przytłaczające.

Kolorystyka mebli i ścian nie musi być identyczna, ale nie powinna się ze sobą gryźć. Styl mebli powinien być taki sam, w przeciwnym razie zyskamy wrażenie, że każdy przedmiot jest „z innej parafii”, a przecież nie o to chodzi.

Czy warto zastosować taki sam kolor ścian w kuchni, jadalni i salonie? Tak, ponieważ da to naturalny efekt połączenia.  Podobnie jest zresztą w przypadku podłogi – nic nie zda tak dobrze egzaminu, jak naturalne przejście jednej strefy w drugą.

Dodatki, które pomogą Ci w zgraniu ze sobą kuchni, jadalni i salonu

Słynne przysłowie mówi, że diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego, jeśli chcesz, aby trzy pomieszczenia łączyły się ze sobą w sposób naturalny, warto zastanowić się nad odpowiednimi dodatkami.

  • Dekoracje ścienne – nie tylko ożywią wnętrze, ale również połączą wszystkie trzy pomieszczenia. Wystarczy, że w każdej strefie w strategicznym miejscu umieścisz ten sam motyw, żeby gości odnieśli wrażenie, że wystrój wnętrza jest harmonijny i dobrze przemyślany.
  • Stolik kawowy – to element, który możesz umieścić w dowolnej strefie: kuchennej, jadalnej lub w salonie. My radzimy jednak tę ostatnią opcję, ponieważ, jeśli już zdecydowałeś się na pomieszczenia otwarte, warto to wykorzystać i usiąść z kawą wygodnie na sofie.
  • Ozdobne naczynia – choć głównym zadaniem naczyń jest przechowywanie jedzenia, najlepiej sprawdzą się te, które dodatkowo „cieszą oko”. Na estetyczną stronę naczyń zwraca uwagę coraz więcej osób i nie ma się czemu dziwić, ponieważ jest to idealna i praktyczna ozdoba na stół. Nowoczesne i minimalistyczne misy to hit ostatnich miesięcy. Można ich używać do podawania owoców, dipów i przekąsek. Takie same naczynia w salonie, jadalni i kuchni stworzą intuicyjne połączenie trzech stref w jedną.

Nowoczesne wnętrza kochają otwarte kuchnie, połączone z salonem i jadalnią. Takie rozwiązanie oszczędza przestrzeń i zwiększa wygodę. Dobrze urządzone strefy, które w naturalny sposób się ze sobą łączą, dodaję mieszkaniu lekkości i elegancji. Szukasz akcesoriów do kuchni, jadalni lub salonu? Sprawdź ofertę Decorto i ciesz się nowoczesnym wnętrzem już dziś!

Źródło zdjęć: decorto.pl, files.vialli-design.com

x