Product was successfully added to your shopping cart.

Jak urządzić małą kuchnię?

Większość Pań Domu dałaby się pokroić za dużą kuchnię. Jednak czy to oznacza, że mniejsza powierzchnia skazuje nas na porażkę? Nie!  Małe kuchnie również są piękna, trzeba je tylko odpowiednio urządzić. Jak to zrobić? Dziś odpowiadamy na to pytanie!

Kolor ma znaczenie!

Myślisz że sukces tkwi przede wszystkim w odpowiednim rozmieszczeniu mebli? Choć to ważna kwestia, warto zacząć od najprostszych rzeczy. Pierwszym krokiem jest dobranie odpowiedniego koloru ścian w kuchni. Najlepiej postawić na jasne kolory. Powodują one optyczne powiększenie pomieszczenia, dzięki czemu przestrzeń nie jest zamknięta i nie przytłacza mieszkańców.

Tak samo jak w przypadku ścian, trzeba się zachować przy doborze koloru mebli – lepiej postawić na te jasne. Dobrze jednak, żeby pomiędzy nimi widoczny był lekki kontrast –zlewanie się kolorów mebli i ścian to nie najlepszy pomysł.

Jak wybrać odpowiednie meble?

Niestety, jeśli masz małą kuchnię, musisz pogodzić się z tym, że nie wszystkie meble będą do niej pasowały. Nie chodzi tylko o kolor, ale również o ich wygląd, materiał wykonania, a także o to, na czym się opierają. Te szczegóły są często pomijane, a naprawdę dużo od nich zależy.

Przede wszystkim warto zrezygnować z mebli, wykonanych z ciężkiego drewna. Choć same w sobie są piękne, to ich obecność dodatkowo zmniejsza przestrzeń. Również wysokie szafki, zabudowane u góry nie wpłyną pozytywnie na optyczne powiększenie powierzchni. Można się na nie zdecydować jedynie w przypadku, gdy front szafek jest zabudowany szkłem zmatowionym lub półprzezroczystym tworzywem sztucznym.

Ważnym szczegółem jest również to, jak meble opierają się na podłodze. Te, które stoją na cokołach, sprawiają wrażenie ciężkich. Dlatego, jeśli urządzamy kuchnię, lepiej zdecydować się na meble na nóżkach lub na kółkach – wyglądają lżej i nadają lekkości pomieszczeniu, w którym się znajdują.

Patenty, które możesz wykorzystać!

To, jak wyglądają meble to jedna sprawa. Osobną kwestią jest ich wnętrze. Na co zwracać uwagę w tym przypadku? Jeśli chodzi o sposób otwierania szafek, dobrze jest zrezygnować z drzwi skrzydłowych. Podczas wyciągania produktów z szuflad, tylko niepotrzebnie zajmują miejsce. Dobrym rozwiązaniem są szafki wysuwane lub mechanizm otwierania szuflad do góry.

Nie masz miejsca na stół w kuchni? Zastanów się nad opcją wysuwanego blatu. Dzięki temu zyskasz dużo wolnej przestrzeni, a kiedy zajdzie taka potrzeba po prostu użyjesz schowanego blatu. W nowych kuchniach ten patent stosuje się coraz częściej i zdaje on egzamin. Warto spróbować!

W małej kuchni powinien przede wszystkim panować porządek. Dlatego wszelkiego rodzaju wiszące łyżki, noże i inne przyrządy, najlepiej zawiesić w jednej linii – da to wrażenie harmonii i dobrego rozplanowania przestrzeni. Może również stanowić ozdobę kuchni – jedną z nielicznych, ponieważ na takim niewielkim metrażu sprawdza się zasada: im mniej, tym lepiej.

Lustro i fototapeta – Twoi sprzymierzeńcy!

Pewne elementy, mimo że zaliczają się do ozdób, powiększają optycznie przestrzeń poprzez wrażenie głębi. Jedną z takich rzeczy jest lustro. Najlepiej ułożyć je w podłużnej linii nad blatami. Można również umieścić je po przeciwnej stronie mebli. Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązanie to jest dobre tylko w jednym przypadku: kiedy właściciel kuchni lubi porządek. Lustro odbija to, co znajduje się w pomieszczeniu, jeśli więc będzie w środku panować bałagan, zamiast wrażenia głębi zyskamy wrażenie chaosu. A tego wolelibyśmy uniknąć.

Choć mogłoby się wydawać, że fototapeta będzie zabierać miejsce, jest na odwrót. Właściwie dobrana i umiejscowiona tapeta daje wrażenie głębi. Warto to wykorzystać – zyskamy nie tylko optyczne powiększeni przestrzeni, ale także urozmaicenie wnętrza.

Dobrze urządzona mała kuchnia naprawdę potrafi zachwycić. Trzeba jedynie pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Kuchnia to miejsce, gdzie spędza się dużo czasu, warto więc zadbać, żeby każdy domownik czuł się w niej dobrze. Jeśli etap meblowania masz już za sobą i szukasz kuchennego wyposażenia, zapraszamy na Decorto – znajdziesz u nas wszystko, czego szukasz. Serdecznie zapraszamy!

Źródło zdjęć: decorto.pl

x