0item(s)

Nie masz produktów w koszyku.

Product was successfully added to your shopping cart.

Jak praktycznie zorganizować przedmioty i narzędzia w kuchni?

Kuchnia to miejsce, w którym zawsze dużo się dzieje. Przygotowujemy i spożywamy posiłki, rozmawiamy z rodziną oraz znajomymi, przeżywamy radości i rozczarowania. W każdym domu to właśnie kuchnia jest miejscem, gdzie tętni życie. Dlatego powinna być funkcjonalna i uporządkowana. Jak praktycznie zorganizować i urządzić kuchnię, by umożliwiała komfortowe użytkowanie? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w dzisiejszym wpisie.

Zorganizuj każdą ze stref

Kuchnię dobrze jest podzielić na strefy. Podział wykonajmy, biorąc pod uwagę prace, które wykonujemy w każdej z nich. Jak na przykład mógłby wyglądać taki podział?

- strefa spiżarniana – czyli ta, w której przechowujemy jedzenie. Zazwyczaj znajduje się ona albo w małym wydzielonym pomieszczeniu tuż przy kuchni (z łatwym dostępem do strefy gotowania), albo jest jej częścią – wtedy jest zazwyczaj zlokalizowana przy wejściu do kuchni. W strefie spiżarnianej powinna znajdować się lodówka, zamrażarka oraz szafki, w których umieszczamy produkty spożywcze niewymagające schładzania, np. makaron, ryż, kaszę, produkty w puszkach itd.

- strefa robocza – to miejsce, w którym praca wre. To właśnie tutaj przygotowuje się posiłki. Ważne, aby była wygodna – przede wszystkim powinien się w niej znaleźć spory blat, na tyle duży, by pomieścił wszystkie niezbędne produkty, kiedy przygotowujemy obiad, a do tego pozostawił strefę do krojenia, mieszania i sporządzania posiłku. Do strefy roboczej wlicza się także kuchenka – gazowa lub indukcyjna, gdzie po wstępnej obróbce (obieranie, krojenie itd.) smażymy lub gotujemy nasze potrawy. W niewielkiej odległości od blatu roboczego dobrze będzie umieścić także piekarnik. Wiele potraw właśnie w nim przygotowujemy, np. zapiekanki, mięso i inne. W strefie roboczej zwróćmy uwagę na mądre rozmieszczenie narzędzi przydatnych podczas przygotowywania potraw – noże, deski do krojenia, duże łyżki z materiału nierysującego garnków, blender itd. oraz przypraw. Wszystko to powinno być pod ręką, byśmy z łatwością sięgali po potrzebne akcesoria,

- strefa zmywania – czyli ta przestrzeń w kuchni, która odpowiada za czystość i porządek. To w niej powinien znajdować się zlew oraz zmywarka. Pod zlewem zazwyczaj umieszczamy kosze na śmieci, najlepiej z funkcją segregacji. W jego okolicy dobrze jest postawić zmywarkę. Ułatwi to podłączenie do wody i odpływu (skorzystamy z instalacji przygotowanej pod zlew). Jeśli ktoś dysponuje dużą kuchnią, to można pomyśleć o wykorzystaniu na ten cel wnęki. W pobliżu zlewu i zmywarki powinny znajdować się takie narzędzia, jak płyn do mycia naczyń, gąbka kuchenna, ścierka do wycierania na mokro oraz ścierka do wycierania na sucho, a także tabletki i inne akcesoria do zmywarki.

Mądrze wykorzystaj przestrzeń

Kuchnia, nawet niewielka, może być bardzo funkcjonalna, o ile zostanie mądrze rozplanowana. Najważniejsze, by wykorzystać każdy skrawek wolnego miejsca. Jeśli mamy możliwość zastanówmy się nad np. koszami rogowymi albo wąskimi, wysuwanymi regałami. Takie rozwiązania pozwolą nam wykorzystać całą przestrzeń i pomieścić naprawdę sporo rzeczy. Wysuwana szafka rogowa typu nerka będzie świetna do przechowywania np. garnków, zaś wąski, wyjeżdżający regał umożliwi wygodne ułożenie np. mąki, makaronu, cukru i innych produktów sypkich. Ciekawą opcją jest także stosowanie dużej ilości szuflad w dolnym ciągu szafek. Warto zauważyć, że są one znacznie praktyczniejsze od szafek. Szufladę możemy wysunąć do samego końca, dzięki czemu dostrzeżemy wszystko to, co się w niej znajduje. Mamy wygodny dostęp do każdego z produktów. W przypadku szafki nie tylko musimy się mocno schylić, lecz przekładać artykuły ułożone z przodu, by dotrzeć do tych z tyłu. Problematyczne, prawda?

Ułatwiaj sobie życie!

Warto ułatwiać sobie pracę w kuchni. Dlatego tak ważne jest jej właściwe wyposażenie. Odpowiednie naczynia kuchenne, urządzenia oraz narzędzia sprawią, że przygotowywanie potraw będzie przyjemne i bezstresowe. Oprócz podstawowych rzeczy, takich jak: talerze, garnki i sztućce w naszej kuchni nie może zabraknąć robota kuchennego, blendera, naczynia żaroodpornego, kilku patelń (mniejszych i większych) oraz drobiazgów, które wydają się niepozorne, a tak naprawdę maksymalnie ułatwiają pracę, np. lejek, durszlak, sitko, młynek, czy waga kuchenna.

Piękno i funkcjonalność kuchni tkwi w jej mądrym zorganizowaniu. Właściwe rozplanowanie każdej ze stref oraz przemyślane rozmieszczenie narzędzi, pozwala na komfortowe użytkowanie przestrzeni kuchennej. Szukając wysokiej jakości sprzętów, naczyń i niezbędników kuchennych, koniecznie zajrzyj na decorto.pl, gdzie znajdziesz doskonałe produkty najlepszych marek.

Źródło zdjęć: decorto.pl, unsplash.com

x