0item(s)

Nie masz produktów w koszyku.

Product was successfully added to your shopping cart.

Innowacyjne noże ceramiczne – czy warto kupić?

Coraz więcej słyszymy o nowych rodzajach noży. Noże porcelanowe? Noże wykonane z plastiku? Rzeczywiście, na pierwszy rzut oka, noże ceramiczne wyglądają jakby były wykonane z plastiku – sprawiają wrażenie jednorazowych. Czy takie noże rzeczywiście potrafią coś ukroić? Tak, oczywiście.

Noże ceramiczne wykonane są ze sproszkowanego dwutlenku cyrkonu, który prasowany jest pod naciskiem ponad 300 ton, przez co uzyskuje się trwałą i jednolitą powłokę. Następnie ostrza trafiają do pieca, gdzie wypalane są w temperaturze ponad 1400 stopni Celsjusza.

W stopniu twardości ulegają tylko diamentowi. Dzięki odpowiedniemu naostrzeniu pozostają niezwykle ostre przez długie lata. Jednak twardość i ostrość to nie jedyne zalety noży ceramicznych. Materiał, z którego są wykonane umożliwia krojenie, siekanie, obieranie wszelkiego rodzaju warzyw i owoców bez utraty ich witamin i minerałów.

Noże ceramiczne przyczyniły się do niezwykłej rewolucji w kuchni. Już teraz można odłożyć w kąt noże stalowe, by móc wygodnie i szybko przygotowywać potrawy przy pomocy noży ceramicznych.

Pamiętajmy, aby noży ceramicznych nie używać na deskach szklanych, kamiennych i stalowych. Rekomendujemy, jako podłoże deski drewniane.

W sprzedaży dostępne są noże ceramiczne zarówno z białym, jak i czarnym ostrzem . Rekomendujemy zakup markowych noży, które będą służyć przez długie lata, takich jak Kyocera, Victorinox, Bodum czy Vialli Design.

 

Noże ceramiczne Bodum

Noże ceramiczne Vialli Design

x