Product was successfully added to your shopping cart.

Czajnik elektryczny, czy czajnik tradycyjny – co wybrać?

Gotowanie wody jest dla nas tak naturalne, że raczej nikt z nas nie poświęca tej czynności zbyt wiele uwagi. Równie rzadko zastanawiamy się nad tym, czy lepiej jest używać tradycyjnego czajnika, czy elektrycznego. Na pytanie, dlaczego posiadamy taki, a nie inny rodzaj czajnika, zazwyczaj wzruszamy ramionami i odpowiadamy: a co to za różnica? Dlatego dziś zapraszamy Was na specjalny wpis o czajnikach – sprawdź, czy(m) się różnią!

Nowoczesność vs tradycja

Jak sama nazwa wskazuje, czajnik tradycyjny kojarzy nam się z dawnymi czasami. Kto z nas nie pamięta, jak będąc na wakacjach u babci, zagotowaną wodę ogłaszał wszystkim charakterystyczny gwizd? To właśnie te wspomnienia sprawiają, że wiele osób decyduje się na zakup tradycyjnego czajnika. Charakterystyczny design powoduje, że osoby posiadające kuchnię stylizowaną na dawne lata i kochające styl retro, stawiają na klasykę.

Z kolei czajnik elektryczny to doskonały znak nowoczesności. To idealna opcja dla osób, które żyją szybko i nie w głowie pilnowanie im wody gotującej się na gazie. Wygodny czajnik, który sam się wyłączy po osiągnięciu odpowiedniej temperatury, to rozwiązanie na miarę XXI wieku, w którym liczy się przede wszystkim oszczędność czasu i maksymalna użyteczność.

W zależności od tego, w jakim stylu urządzona jest Twoja kuchnia oraz jakie są Twoje osobiste preferencje, powinieneś wybrać czajnik tradycyjny lub elektryczny. Warto napomknąć, że na rynku są dostępne czajniki elektryczne, stylizowane na tradycyjne. Dlatego, jeśli jesteś zwolennikiem nowoczesnych rozwiązań, ale Twoje zamiłowania estetyczne, stawiają na klasykę, ta propozycja może się u Ciebie sprawdzić.

Czajnik tradycyjny = niższe opłaty za prąd?

To, co przemawia na korzyść tradycyjnego czajnika, to na pewno niższe rachunki. Czajnik elektryczny pobiera prąd, a biorąc pod uwagę, że jest używany kilkanaście razy dziennie, może się to znacznie odbić na naszym rachunku.

Gaz wciąż jest tańszy od prądu, dlatego używanie czajnika tradycyjnego w znaczny sposób pomoże nam obniżyć rachunki. Choć niektórym wydaje się to nieprawdopodobne, żeby oszczędzać na gotowaniu wody, warto pamiętać, że optymalizacja domowego budżetu zaczyna się od małych rzeczy, dlatego warto spróbować już teraz.

Co na swoją obronę ma czajnik elektryczny? Na pewno to, że jest szybszy. Każdy, kto miał do czynienia z czajnikiem tradycyjnym, wie, że oprócz uroczego gwizdu i oszczędności na prądzie, zapewnia nam także długie oczekiwanie na zagotowanie wody. I choć w normalnych warunkach nie jest to problem (wiadomo – cierpliwość to w końcu cnota), to jednak rano, gdy spieszymy się  do pracy lub, gdy odwiedzają nas niespodziewani goście, wolno gotująca się woda na kawę potrafi nas nieźle wkurzyć. W przypadku czajników elektrycznych nie ma takiego problemu – proces gotowanie przebiega sprawnie i często nim zdążmy wyciągnąć szklanki, woda jest gotowa.

Na co zwrócić uwagę, kupując czajnik?

Wybierając czajnik, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał wykonania oraz na pojemność. Najlepiej, żeby był on wykonany ze stali nierdzewnej. Wszelkiego rodzaju plastikowe czajniki niosą ze sobą ryzyko, że do gotującej się wody dostaną się szkodliwe substancje. To może spowodować zatrucie i inne nieprzyjemne skutki, których lepiej uniknąć.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, to pojemność. Jaka wielkość będzie optymalna? To zależy przede wszystkim od tego, ile osób będzie z czajnika korzystać. Niezbyt trafionym pomysłem jest kupienie małego urządzenia, jeśli użytkowników jest pięciu i nieraz zdarzy się sytuacja, że wszyscy będą chcieli napić się herbaty. Podobnie jak w przypadku osoby, która mieszka sama – wtedy wielki czajnik o pojemności 2 l będzie tylko niepotrzebnie zużywać prąd.

Kolejną istotną rzeczą w przypadku czajników elektrycznych, jest moc grzałki. Im wyższa jest jej moc, tym woda szybciej się gotuje, a zużycie prądu jest mniejsze. Trzeba mieć na uwadze, że od mocy grzałki w dużym stopniu zależy cena czajnika. Jednak na tym sprzęcie nie należy oszczędzać – bez niego trudno żyć, a często pieniądze, które zaoszczędzimy na jego kupnie, będziemy musieli wydać na jego naprawę lub… nowy czajnik.

Jeśli planujesz zakup czajnika, zapraszamy na Decorto. W swojej ofercie posiadamy zarówno czajniki tradycyjne, jak i elektryczne. Niezależnie od tego, czy stawiasz na klasykę, czy na nowoczesność oraz, czy cenisz sobie wygodę, czy oszczędność u nas na pewno znajdziesz coś dla siebie. Nie czekaj i sprawdź!

Źródło zdjęć: Decorto

x