Product was successfully added to your shopping cart.

5 kroków do urządzenia funkcjonalnego wnętrza

Wydawać by się mogło, że stworzenie funkcjonalnego wnętrza w naszym domu lub mieszkaniu nie jest zadaniem nadmiernie skomplikowanym, jednakże jeżeli zabierzemy się za działania mające na celu zwiększenie użyteczności każdego zakamarka naszych czterech kątów okazać się może, że szybko skończą nam się pomysły.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak optycznie powiększyć mieszkanie?
  • Jakie dekoracje wybrać do małego salonu?
  • Na co zwrócić uwagę projektując dom?

TL;DR

Aby ułatwić naszym czytelnikom właściwą organizację przestrzeni mieszkalnej, postanowiliśmy przygotować ten artykuł, w ramach którego opiszemy cztery najpopularniejsze sposoby urządzania funkcjonalnego wnętrza.

Krok 1 – Postaw na podział

Po pierwsze pamiętać musimy, aby mieszkanie lub dom właściwie podzielić. Nie jest bowiem tajemnicą, że aby właściwie funkcjonować na co dzień w naszym przytulnym gniazdku musimy posiadać wydzielone miejsce do spożywania posiłków, spania, przyjmowania gości, rekreacji czy załatwiania potrzeb fizjologicznych. O ile w przypadku niewielkich przestrzeni część pokojów łączy się ze sobą celem maksymalnego zaoszczędzenia dostępnego miejsca, to jest to zdaniem ekspertów rozwiązanie wysoce niepraktyczne. O wiele lepiej sprawdza się nadanie jasnej funkcji każdemu z pomieszczeń, a następnie urządzenie ich w taki sposób, aby optymalnie spełniały swoją funkcję każdego dnia.

Krok 2 – Zaprojektuj dopasowany przedpokój

Niezwykle istotnym elementem wielu mieszkań i domów jest przedpokój. Warto poświęcić mu dodatkowy czas w procesie projektowania lub podczas remontu, gdyż powinien być on nie tylko odpowiednio przestrzenny, ale i wyposażony w najpotrzebniejsze meble, takie jak półki, szafki, czy lustra. Jeżeli bowiem nasz przedpokój będzie nadmiernie zagracony lub też nie zadbamy o jego wystarczającą przestronność, problematyczne okazać się może przyjmowanie gości lub nawet – codzienne mijanie się z domownikami w drodze do pracy czy szkoły.

Więcej na temat tego, jak zaaranżować mały przedpokój przeczytacie  tutaj.

Wieszak na ubrania

Krok 3 – Postaw na komfort

Jeżeli mowa o domownikach, zadbać powinniśmy, aby wszyscy oni mieli zapewniony maksymalny możliwy komfort użytkowania dostępnych w domu pomieszczeń. W sytuacji, gdy naszą rodzinę można określić jako wielodzietną lub wielopokoleniową, natomiast poszczególni jej członkowie mają wysoce napięty plan zajęć lub obowiązków, niezwykle korzystnym rozwiązaniem będzie przeznaczenie jednego z pokojów o niewielkich wymiarach na dodatkową łazienkę. Znacznie ułatwi to bowiem codzienną toaletę oraz wyeliminuje problem oczekiwania pod drzwiami łazienki w oczekiwaniu na swoją kolej na prysznic lub przyszykowanie się do pracy albo na uczelnię. Mimo że w teorii wydawać się to może niewielkim problemem, to na przestrzeni czasu niedogodność ta urosnąć może do rangi poważnemu problemu, utrudniając codzienne funkcjonowanie – warto więc bolączkę tę wyeliminować już na etapie projektowania lub przystosowywania czterech ścian do potrzeb domowników.

Krok 4 – Zrób przestrzeń

Kolejnym aspektem, jaki pragniemy wziąć na tapet, jest właściwy wybór pokoju, który ma pełnić funkcję salonu. Zwyczajowo jest to największe pomieszczenie w domu lub mieszkaniu…i to nie bez powodu. Musi ono bowiem pomieścić gości, dać nam nieco przestrzeni do odpoczynku po ciężkim dniu oraz umożliwić składowanie niezbędnych przedmiotów, ubrań, czy elementów dekoracyjnych. Jeśli nasze mieszkanie jest małe, warto powiększyć optycznie salon. Postaw zatem na duże ilości luster. Najlepiej trzymać się ogólnej zasady: im prostsza i delikatniejsza rama, tym lepszy będzie efekt powiększonej powierzchni. Grube, bogato zdobione, barokowe ramy wprowadzą do wnętrza ciężkość i mogą sprawić, że efekt finalny będzie odwrotny do zamierzonego…

Krok 5 – Zastosuj się do trendów

Ostatnim sposobem na urządzenie przestronnego wnętrza, jest zastosowaniem w nim trendów panujących w branży dekoracyjnej. Wybierz dodatki, które sprawią, iż Twoje wnętrze z zachwytem będą odwiedzać przyjaciele rodziny. W 2018 roku warto postawić na strefę tech-free, która jak sama nazwa wskazuje, będzie to miejsce wolne od technologii. Co powinno się tam znaleźć? Wygodny zestaw wypoczynkowy to idealna opcja dla tego typu pomieszczeń. Sofa, pufy, fotele, mały stolik oraz roślinne dodatki sprawią, że przebywanie w takim miejscu pozwoli na pełen odpoczynek.


Oprócz tego warto zwrócić uwagę na takie dodatki jak drewniane wieszaki na ubrania, czy metalowe świeczniki. Choć są to jedynie drobne elementy, mają naprawdę ogromne znaczenie. Jak wiadomo – diabeł tkwi w szczegółach, dlatego nie należy ich pomijać.

Jak widać, aby przygotować wnętrze, które będzie nie tylko wygodne, ale i funkcjonalne musimy poświęcić, choć odrobinę czasu na planowanie – z pewnością jednak się nam to opłaci, pozwalając nie tylko wypocząć, lecz również w pełni wykorzystać możliwości oferowane nam przez nasze własne cztery kąty. Jeżeli nie jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć kluczowych decyzji w tej materii, nie wahajmy się poprosić o pomoc specjalistów. Z całą pewnością pomogą nam oni odpowiednio podzielić i udekorować dom, jak również w pełni zagospodarować przestrzeń użytkową!

Jeśli jednak szukasz dodatków do funkcjonalnego i przestrzennego mieszkania, odwiedź decorto.pl. U nas znajdziesz tysiące doskonale dobranych dodatków, które ozdobią każdy kąt. Nie czekaj i sprawdź już dziś!

x